Az vagy, amit lájkolsz
2013. 06. 11. 18 : 12
Mindenki tisztában van vele, hogy Facebookon számos személyes információ található róla. Képek, bejegyzések – mind bizalmas információt tartalmazhatnak. Ehhez képest ki gondolná, hogy közel ugyanannyi információ nyerhető rólunk azáltal, hogy végignézik, mit lájkoltunk?
Cambridge-i kutatók (Kosinski, Stillwell és Graepel) tanulmánya ezt állítja. Sőt, szerintük a lájkok majdnem annyira hasznosak a személyiség megállapításában, mint a profi tesztek kérdései.
A több tízezer fős mintán zajló kutatásban a kutatók először teszteket töltettek ki az alanyokkal, majd elkezdték megvizsgálni, hogy különböző jellemzőkhöz milyen lájkok köthetőek. Végül sikerült felállítaniuk egy olyan statisztikai modellt, mely teljesen automatizáltan, és viszonylag nagy pontossággal képes rólunk következtetéseket levonni, a szexuális orientációtól kezdve egészen az intelligenciáig. Csak néhány példát említve: a rendszer 95%-os eredménnyel tudja megállapítani az illető etnikumát, 93%-os eredménnyel a nemét, 88%-os eredménnyel a szexuális orientációját, 85%-ban a politikai, 82%-ban vallási hovatartozását…
A modellnek persze van számos teljesen logikus része is – például, aki kedveli a „Proud to be a Mom” oldalt, szinte biztosan nő.
Viszont a kutatók számos olyan összefüggést is észrevettek, melyeket ők sem értettek, sem tudtak teljesen megmagyarázni. Ilyen például, hogy a magas intelligenciára utaló lájkok listáján Mozart zenéje és a tudomány mellett Morgan Freeman hangja is feltűnik, míg az alacsony intelligenciára elméletileg a Harley-Davidson motorok és a Lady Antebellum utal. Vagy az is homoszexualitásra utalhat, hogyha egy férfi lájkjai között megtaláljuk Kathy Griffint és a Wicked című musicalt is.
A tanulmány természetesen több véleményt is kapott a témával kapcsolatban. A Facebook szerint például – mivel már tudjuk, a ruháink márkajelzésétől kezdve a kertünk kinézetéig bármiből lehet levonni ránk vonatkozó következtetéseket – nincs semmi meglepő a dologban. Mások szerint pedig ez egy újabb példája annak, hogy nem lehet tökéletesen elbújni egy számítógép mögött, személyiségünket úgyis kivetítjük a körülöttünk lévő digitális világra is.
A kutatók maguk némileg ijesztőnek nevezték az eredményeket, hiszen viszonylag könnyen nagyon személyes információkhoz lehet jutni valakivel kapcsolatban, melyet könnyen negatív céllal is fel lehet használni. A tanulmány éppen ezért rendkívül fontos, mert felhívja a figyelmet arra, hogy az online sem mindegy, hogyan viselkedünk – vagy éppen mit lájkolunk.
Írta:
Bene Zoltán